Ubezpieczenia

Ubezpieczenia komunikacyjne chronią finansowo posiadaczy oraz użytkowników pojazdów mechanicznych po wystąpieniu szkody na mieniu lub osobie. W grupie ubezpieczeń komunikacyjnych znajdują się zarówno polisy obowiązkowe jak i dobrowolne.

Ubezpieczenia obowiązkowe chronią właściciela lub kierowcę ubezpieczonego pojazdu od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane przez niego szkody, dobrowolne natomiast zapewniają mu szereg usług i świadczeń, po wystąpieniu określonych w umowie zdarzeń losowych.

Co warto wiedzieć o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych?

W myśl ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczeniami obowiązkowymi są:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego,
  • ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych,
  • ubezpieczenia wynikające z przepisów odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, nakładających na określone podmioty obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia (odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności, zawodu albo prowadzeniu działalności lub będące następstwem wad produktu).
Kwestię ubezpieczeń komunikacyjnych reguluje kodeks cywilny oraz akty prawne, takie jak ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz ustawa o działalności ubezpieczeniowej.

W przeciwieństwie do umów dobrowolnych, odpowiedzialność towarzystwa z tytułu umowy OC właściciela pojazdu obejmuje wszystkie szkody(oprócz ujętych w ustawie jako wyłączenia od odpowiedzialności), nawet wyrządzone czynem niedozwolonym oraz wynikłe z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Ubezpieczyciel odpowiada także za szkody wyrządzone umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczającego oraz osób, za które ponosi on odpowiedzialność.

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?

Podczas kalkulacji składki OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę m.in. doświadczenie i wiek kierowcy, miejsce jego zamieszkania oraz parametry samochodu (np. pojemność silnika). O tym, że różnice w wysokości składki zaproponowanej przez poszczególne towarzystwa mogą być duże, można się przekonać, porównując kilka ofert.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami poprzez Formularz kontaktowy.